היי, קוראים לי רוני פלס, אני פסיכולוגית חינוכית מאז 2013, וכיום בהתמחות התפתחותית.

בשנים שעבדתי בבתי ספר ובגנים, תמיד נתקלתי בעומס הפניות ובצורך לעזור להורים למצוא מענה טיפולי או אבחוני לילדיהם. גם בחיי הפרטיים, לפחות פעם-פעמיים בחודש שמעתי מקרוב משפחה, או חברה שביקשו שאעזור להם למצוא מענה מקצועי מתאים. בפועל חלק משמעותי מהזמן שלי הוקדש לחיפוש מטפלים רלוונטים באזור - שאלתי קולגות בשפ"ח, נכנסתי לקבוצות וואטסאפ של מטפלים באזור. היה לי קשה למצוא, במיוחד כשהיה מדובר במקצועות הבריאות הנלווים כמו רפואה, קלינאות תקשורת, תזונה וכדומה - שרובם לא היו מוכרים לי מספיק בשביל להמליץ עליהם בלב שלם. אבל לאורך השנים בניתי לי איזשהו מאגר של שמות שאליהם ידעתי שאני יכולה להפנות. ואז עברתי דירה לאזור אחר בארץ, והייתי צריכה לבנות מחדש חלק נכבד מהמאגר הזה...

השתדלתי מאוד לתת למי שפנו אלי לפחות שלוש אפשרויות, וזה היה די מתיש לעקוב אחרי תגובות להפניה שפרסמתי, לרכז את מספרי הטלפון, והפרטים הרלוונטיים על כל איש מקצוע בצורה מסודרת וברורה לפונים. וכשביקשו ממני המלצה על איש מקצוע באזור שלא הכרתי, זה בכלל היה מאתגר... ועדיין ניסיתי למצוא המלצות, כי אני מאמינה שזה חלק מהתפקיד שלנו כמטפלים ואנשי בריאות - להנגיש לאנשים את הידע והחיבורים שהם צריכים כדי להגיע להטבה במצבם. אבל לרוב, כשהתעניינתי אחרי כמה שבועות איפה הדברים עומדים, גיליתי שלא היה לאנשי המקצוע אליהם הפנתי מקום פנוי בקליניקה או שהשעות שהיו להם להציע לא התאימו. והפונים לאט לאט איבדו את המוטיבציה להמשיך ולחפש מענה.

אמרתי לעצמי שככה זה, שעשיתי את כל מה שיכולתי לעזור להם. וככה המשכתי.

© כל הזכויוות שמורות 2024

colleads logo
colleads logo

אבל הקושי הכי משמעותי הגיע כשעברתי לעבוד בקליניקה במשרה מלאה - הרגשתי את 'הלבד' הזה שמרגישים אחרי יום עמוס פגישות, שרק רוצים קולגה להתייעץ איתה שניה לגבי האם המטופל צריך אבחון או טיפול ריפוי בעיסוק, האם ההשתלמות שראיתי שמפרסמים מומלצת או לא, או איפה להתחיל לחפש מדריכה או קבוצת עמיתות טובה שמתאימה לי ולאופי המקרים שיש לי כרגע בקליניקה. בסוף מצאתי תשובות לרוב השאלות האלו, אבל זה לקח הרבה זמן, ובעיקר הרגיש שזה היה יותר קשה ממה שזה צריך להיות. ואפילו עכשיו, בתקופות יותר עמוסות לא תמיד קל למצוא את הזמן והאנרגיה לתחזק את כל הנטוורק הזה.

אמרתי לעצמי שככה זה, שזה המחיר של להיות עצמאית. וככה המשכתי.

ואז הגיעה פניה ששינתה אצלי משהו -

פנה אלי אבא שחיפש טיפול לבת שלו. הוא פתח את שיחת הטלפון בכך שאמר שאני הפסיכולוגית ה-11 אליה הוא פונה, ושכולן אמרו לו שהן מלאות והוא כבר מיואש. יכולתי לשמוע את הקול שלו רועד מתסכול. גם אני הייתי מתוסכלת כי גם הקליניקה שלי היתה מלאה ולא חיפשתי מטופלים חדשים באותה תקופה. אבל הרגשתי שאני לא יכולה להשאיר אותו באוויר, וממש התאמצתי לשלוף מהזיכרון שמות של קולגות שמתאימות לתיאור המצוקה של הבת שלו, אבל עלו לי באותו הרגע רק שתים, ועם שתיהן אמר שכבר דיבר וזה לא יסתדר. אוף. גם שעות אחרי אותה שיחה המשכתי לחשוב עליו ולהריץ בראש עוד אפשרויות לקולגות שאוכל להמליץ לו עליהן וקלטתי שאני לא יודעת מי מהקולגות שלי פנויה בכלל (כי היה לי ברור שאני לא אשלח אותו לעוד סבב כזה של טלפונים ללא מוצא...) פניתי אישית לעוד שתי קולגות שגירדתי במאמץ מהזיכרון ושאולי יהיה להן מקום, אבל גם הן לא יכלו לקבל אותם לטיפול. אוף אוף אוף.

בימים שאחרי השיחה הזו הסתובבתי עם מועקה גדולה. כל הבעיות והדרכים הלא יעילות בהן נתקלתי הצטברו ולא נתנו לי מנוחה. שיתפתי את התסכול שלי עם עוד ועוד קולגות וגיליתי שאני ממש לא לבד בתחושה הזו. עברו עוד כמה ימים ופתאום עלתה לי תובנה (די ברורה אבל גם די מרגשת, אם להיות כנה) שהמצב הקיים הוא לא גזירת גורל. ושאם אף אחת אחרת לא הרימה את הכפפה עד עכשיו, אולי זו יכולה להיות אני?

משם התחלתי לפנטז על הפתרון שהייתי רוצה להשתמש בו בעצמי. מקום אחד שיאגד את כל רשת הקולגות שלי, ויאפשר לי לנהל את את כל הפניות הנכנסות והיוצאות במקום אחד, וגם להתייעץ בקטנה עם קולגה על המלצות לגבי כל מני דברים בקליניקה או כשעולה לי שאלה מקצועית בתחום שלה. מענה נוח לשימוש גם למי שלא 'טכנולוגי' שפשוט ייעל את תהליך ההפניות ויקל על כולנו - גם אנשי המקצוע וגם הפונים. זו היתה ההתחלה של colleads.

יותר משנה וחצי אחרי (בכל זאת, פרוייקט צד במקביל לעבודה במשרה מלאה וגידול 3 ילדים…), ומה שמרגיש כמו המקבילה של חצי תואר ב'הייטקס', וכבר יש לנו פלטפורמה שלדעתי עונה על הרבה מהצרכים האלו. ועדיין אנחנו רק בהתחלה, אז ממש אשמח לשמוע ממך על תהליכי ההפניה שלך כיום - מה מפריע לך ואילו דברים נראה לך שהיו עוזרים אם היו מתנהלים אחרת?

בגלל שאני באמת מאמינה שלעזור לאנשים זה חלק משמעותי מהמקצוע שלנו ומהתפקיד שלנו בחברה, וגם כי "what goes around, comes around" - ליצור הפניות ולהשיב לקולגות על שאלות מקצועיות ב-colleads תמיד יהיה שירות חינמי! וכרגע, בגלל שאנחנו בהרצה ורוצים להשתפר עד שנקלע בול למה שהמשתמשים שלנו צריכים - גם להשיב בחיוב להפניות עם סיכויים מעולים להפוך לקוחות משלמים בקליניקה, לא יעלה לך כסף. בעתיד, כדי לתחזק ולשדרג את השירות שאנחנו נותנים, יהיה תשלום סביר ומשתלם מאוד עבור השירותים שמייצרים למשתמשים שלנו הכנסה ופרנסה.

הדרך ל

כשפתחתי את הקליניקה הפרטית שלי, נחשפתי בבת אחת לכל האופרציה של ניהול קליניקה - כבר שמעתי ונערכתי מראש לכל מה שקשור לגביה ולניהול חשבונות, אבל אף אחד לא הכין אותי לנפח הזמן שלקחו קבלת הטלפונים והתכתבויות הוואטסאפ עם פונים, זמן לא מבוטל בו אני גם צריכה לנסות להבין את סיבת הפניה והאם אני בכלל הכתובת המתאימה עבורם, וגם לא לשכוח לבדוק ברמה הכי קונקרטית אם הם במרחק סביר מהקליניקה שלי והאם הימים והשעות שאני יכולה להציע בכלל מסתדרים להם.

התסכול העיקרי שלי היה מהקבוצות הוואטסאפ האזוריות, שאליהן פניתי כדי למלא מהר את הססיה שפתחתי, אלו היו אותן קבוצות בהן בעבר חיפשתי המלצות על אנשי מקצוע. אם קראת עד לפה, אני לא צריכה להסביר לך שבקבוצות האלו יש לפעמים ימים שלא מתפרסם כלום, ולעומת זאת ימים של הצפה של הפניות שונות, חלקן מקולגות שאני מכירה וסומכת עליהם, אבל רובן מאנשי מקצוע שאין לי היכרות קודמת איתם. וצריך לעבור ולברור מכולן את אלו שרלוונטיות לשירות שאני נותנת ולסוגי המקרים שאני רוצה ומסוגלת לקבל. כל זה בתוך שרשורים מקבילים ש'דורסים' אחד את השני וכפילויות בין קבוצות שממש קשה לעקוב ולמצוא הפניות רלוונטיות לקליניקה שלי. זו הסיבה שתמיד שמחתי לקבל פניה שהגיעה בעקבות המלצה של קולגות שהכירו אותי באמת. איכשהו הפונים האלה יהיו כבר יותר מגובשים באופן שבו הם הציגו את עצמם ואת מה שהם מחפשים, והפניות האלו הבשילו בקלות לתהליכים משמעותיים.

אז אני מזמינה אותך להצטרף ל ולהיות חלק מחוויה קולגיאלית אחרת!

הדרך הכי קלה לעשות את זה היא להגיב להפניה או להזמנה שתישלח לך מקולגה כנראה בזמן הקרוב. ואפשר גם להרשם לרשימת ההמתנה לאימות.